Ana sayfa / Bilirkişilik / TDUB’den Tecrübe Koşuluna Dair Açıklama

TDUB’den Tecrübe Koşuluna Dair Açıklama

Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği tecrübe şartına dair açıklamada bulundu. Yapılan açıklama da özet olarak Gayrimenkul Değerleme Uzmanı olarak yetkin olmak için 3 yıl şartının sağlanıp sağlanmadığı koşulunun kontrolleri birlik tarafından 10 Aralık 2018 tarihinde başladığı, bu başvurulardan sonra yoğunluk sebebiyle Bölge Kurulları tarafından eksik evraklar arasında sayılan tecrübe koşulunu sağlandığına dair belgeler için ek süre istenildiği bildirildi.

Alıntı olarak sitemizde yayınladığımız ilgili duyuruya aşağıdan erişebilirsiniz.


Birliğimiz Üyesi Değerleme Uzmanları; yeterlilikleri ve yetkinlikleri bulunduğu gayrimenkul alanında, Bilirkişilik Kanunu ve Bilirkişilik Yönetmeliği çerçevesinde, Bilirkişi olarak görevlendirilmek üzere Bilirkişilik Bölge Kurullarına başvurularını gerçekleştirmişlerdir.
Bilirkişilik Bölge Kurulları tarafından Bilirkişilik başvurusunda bulunan Birliğimiz Üyelerinden, başvuru aşamasında istenen belgeler arasında sayılmamakla birlikte, mesleki tecrübenin tevsiki hususunda Birliğimiz tarafından verilecek belge talep edilmektedir.
Bu çerçevede Birliğimiz Üyeleri de tecrübe koşulunun tevsiki hususunda Bilirkişilik Bölge Kurullarını iletmek üzere söz konusu belgeyi Birliğimizden talep etmektedirler. Birliğimiz, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından 10.12.2018 tarihi itibariyle Gayrimenkul Değerleme Lisansı ve Konut Değerleme Lisansı almış kişilerin Gayrimenkul Değerleme Uzmanı veya Konut Değerleme Uzmanı olabilmeleri için mevzuatla aranan mesleki iş tecrübelerinin kontrolü hususunda görevlendirilmiştir. 10.12.2018 tarihine kadar tecrübe koşulunun tevsiki konusunda Birliğimiz nezdinde herhangi bir inceleme yapılmamış olup hali hazırda Birliğimiz nezdinde bu bilgi bulunmamaktadır.
Bilirkişilik başvurusunda bulunan Üyelerimizin anılan belgeyi ibraz edememesi nedeni ile mağduriyet yaşayacağı, başvuruların Birliğimiz nezdindeki inceleme süresi de dikkate alınarak tecrübe koşulunun tevsiki hususundaki belgelerin temini hususunda Birliğimiz Üyelerine 28.02.2019 tarihine kadar ek süre verilmesi hususu T.C. Adalet Bakanlığı Bilirkişilik Daire Başkanlığına yazı ile bildirilmiştir.

http://www.tdub.org.tr/Web/MyContentDetails.aspx?MyContentID=2750&UID=bd57e597-8450-4b44-bf84-79b455f01845

Check Also

Adana Bilirkişilik Bölge Kurulu 2019 Başvurularını Sonuçlandırdı.

Adana Bilirkişilik Bölge Kurulu 2019 yılı için bilirkişi başvurusunda bulunan adayların başvuru sonuçlarını değerlendirdi. Kabul …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir